Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krüptograafia e. salakiri
#1
Krüptograafia (kreeka keelest kryptòs - peidetud, gráphein - kirjutama) on informatsiooni muutmine loetamatuks ilma eriteadmiste ja -vahenditeta.

Teen teema otsa lahti.

Baconi šifrid.

13. sajandil elanud inglise munk Roger Bacon kirjutas “ Epistle on The Secret Works of Art and Nobility of Magic” ( “Läkitus salakunsti töödest ja maagia ülevusest”). Teadaolevalt on see esimene Euroopas ilmunud tekst, milles räägitakse krüptograafiast. Järgmisel sajandil kasutasid šifreid peamiselt alkeemikud ja õpetlased, kes tahtsid nõnda oma avastusi varjata. Bacon tutvustas seitset erinevat kodeerimise viisi. Mõned inimesed seostavad Voynichi manuskripti Baconiga.

http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Bacon

Ühe viisi järgi sõna SALAKIRI krüpteeritud kujul :

BAAABAAAAAABABAAAAAAABAABABAAABAAAAABAAA

Laugh

http://www.purplehell.com/riddletools/bacon.htm

Foorumi Shakespeare teemas on ka Baconist juttu. Siinkohal võib tekkida segadus kuna tegemist on kahe samanimelise mehega. Roger Bacon oli see, kes mõtles välja salakirja ja elas 13.saj. Francis Bacon oli Shakespeari kaasaegne ja elas 16.saj.

Üks põhjus miks veel arvatakse, et Shakespeare ei kirjutanud ise oma näidendeid oli see, et teema kunagisel hauakivil oli krüpteeritud kiri mis hävis umbes pool sajandit tagasi aga Edward Clarki nimeline mees uuris vanu pildimaterjale selle kohta ning väitis, et teksti dešifreerides Roger Baconi meetodi järgi sai teksti " Francis Bacon wrote Shakespeares plays " ehk " Bacon kirjutas Shakespeari näidendid ".

Siin veel näiteid Baconi krüptogrammidest.

http://home.att.net/~mleary/bonciphe.htm
Vasta
#2
Ja nende salatekstide kohta ilmus hiljuti ka eesti keeles raamat:

http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?168778

Kes aga ei jaksa Roger Baconi elulugu inglise keeles läbi lugeda, siis siin lühike kokkuvõte:

Bacon oli inglise teadlane, filosoof ja alkeemik. Tegutses Pariisis ja Oxfordis. Oli a-st 1257 frantsisklane, pälvis nime d o c t o r m i r a b i l i s (imedoktor). Olevat loonud kõneleva pea. B. töödes esines alkeemilisi, astroloogilisi ja maagilisi arvamusi. Tema entsüklopeedilistest teaduskäsitlustest tähtsaimad on “Opus majus” (1267), “Opus minus” ja “Opus tertium”. Hindas optikat, on suurendusklaasi leiutaja. Elu lõpupoole sattus kloostrivanglasse süüdistatuna okultsete teaduste praktiseerimises.

See on tõsi jah, et oletatakse, et Roger Bacon kirjutas Voynishi käsikirja ja Francis Bacon Shakespeare´i teosed. Aga oletatud on ka, et Voynishi käsikirja kirjutas kuulus inglise alkeemik Robert Boyle´i.

Voynishi käsikirja teema üle lugemiseks siin:

http://www.para-web.org/viewthread.php?t...1#pid85198

Mis on krüptograafia saab teada siit:
http://et.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%BCptograafia

Tegelikult väga huvitav teema, ammu on mind huvitanud. Kahju, et vikis ei ole veel midagi krüptograafia ajaloo kohta kirjutatud.
Vasta
#3
Krüptograafiale omast teksti modifikatsiooni on leitud juba 4000 a. t. Egiptuses MENET KHUFU linnas KHNUMHOTEP II hauakirjal esinevate ebaharilike hieroglüüfiliste sümbolite näol, et tähendust varjata - http://www.ieeeghn.org/wiki/index.php/Cryptography.

http://www.ridex.co.uk/cryptology/ - krüptograafia ja krüptoloogia lühiajalugu - lisaks http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_cryptography ja enigma masin - http://en.wikipedia.org/wiki/Enigma_machine, millega sõja ajal sõnumeid kodeeriti. Enigma masina rootori tööpõhimõte:


[Pilt: crypto-images-enigmarotor2.gif]



[Muudetud: 6-30-2009 alter]
Vasta
#4
Üheks vanimaks ajalooliseks šifriks, seega siis salakirja- ehk krüptosüsteemiks, oli Rooma keiser Caesari šiffer, mille ta võttis kasutusse ligikaudu 49. aastal enne Kristust.

Caesar kasutas võtet, kus ladina tähestiku iga täht asendati temast tähestikus kolm positsiooni paremal asunud tähega. Kuulus asendatav täht aga tähestiku kolme viimase hulka, loeti kolm kohta paremale kuni tähestiku lõpuni ning siis uuesti tähestiku algusest peale. Taolist võtet kasutades teisendub sõna "ARVUTI" sõnaks "DUYXWL" ja "INTERNET" sõnaks "LQWHUQHW". Kes teisendussüsteemi ei teadnud, ei saanud tekstist midagi aru.

Tõenäoliselt oli Caesari ajal selline tekst küllaltki efektiivne kuna enamus tema kaasaegsetest kelle kätte info võis sattuda olid kirjaoskamatud ja need kes oskasid oleksid pidanud seda mingiks võõrkeeleks vms.

Tänapäeval on Caesari šiffer muidugi väga lihtsalt lahtimuugitav. Kui teada on fakt, et igale šifreeritava sõnumi ehk avateksti tähele vastab šifreeritud tekstis ehk krüptogrammis parajasti üks kindel täht, tuleb hakata proovima, milline täht millega asendatud on. Kui proovida läbi kõik taolised kombinatsioonid, on neid muidugi üüratu hulk, rohkem, kui terves inimeses aatomeid. Ei maksa aga unustada, et tähtede sagedusjaotus sõnades pole sugugi ühtlane. Nii esinevad tähed "a" ja "e" eesti keeles palju kordi sagedamini kui tähed "b" ja "g" ning tähepaarid "as" ja "em" esinevad kõrvuti sagedamini kui paarid "db" ja "mn". Võttes seda arvesse, jääb vaadata läbi tavaliselt ainult mõnikümmend või mõnisada tõenäolisimat varianti, mis on jõukohane ka paberi ja pliiatsiga arvutades.

http://en.wikipedia.org/wiki/Caesar_cipher
Vasta
#5
Ühes vanas raamatus on krüptograafiast terve peatükk:
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?107765
Mõneski raamatupoes (kasutatud raamat) veel saadaval.
Vasta
#6
Ehh...tundub huvitav raamat. Kas see sul koduses riiulis ka olemas? Teinekord võta
kokkutulekule kaasa saab ajugümnastikat teha Smile1

Vasta
#7
Tagasi sir Francis Baconi juurde.
Koos Robert Boyle ja müstik John Dee´ga kuulusid nad Inglismaa roosiristlaste hulka, kes asutasid Kuningliku Seltsi, mis eksisteerib tänase päevani kui Briti rahvuslik Teaduste Akadeemia.
Usutakse, et Shakespeare oli ainult kergeusklik variisik ega osanud kirjutadagi ja et tema teoste kogum on tegelikult roosiristlaste põhimõtete kinnistamine inglise kultuuris.
Tõendid:
1) Sir Francis Baconi siffer roosiristlasena oli arv 33. "Henry IV" I osas esineb Francis ühel k-l 33 korda.
2)Shakespeare´i mitme näidendi käsikirjas esineb 33 lk-l sageli sõna "nuumorikas"(Vrd bacon - peekon)
3) Shakespeare teoste paberi vesimärkidel on kujutayud roosiristlaste või vabamüürlaste sümboleid
4) Teoste illustreerimisel on kasutatud ka roosiristlaste sümboleid.
Ja on veel palju muud.
Arvatakse ka, et roosiristluse esisa võib olla Giordano Bruno.

Allikas: John Lawrence Reynold "Inimesed varjus."



Vasta
#8
Inglismaal Staffordshires asub Shugborough Loss, mis on olnud koduks Lichfieldide krahvidele. Lossist põhjas pool olevas aias asub Karjuse Monument. Monument ehitati millalgi ajavahemikul 1748 – 1763. Tellis selle Thomas Anson ning kinni maksis tema vend admiral George Anson. See kujutab endast reljeefi millel naisterahvas vaatab kolme karjuse suunas, kes osutavad hauale ja müstilisele kirjale millel tähekombinatsioon :

O•U•O•S•V•A•V•V
D• M•


Kirja ei ole siiani rahuldavalt dešifreeritud.

Reljeef on prantsuse kunstniku Nicholas Poussini maali ET IN ARCADIA EGO või ka teise nimega Les Berges d’Arcadie II peegelpilt.

Arvatakse, et kiri toob ära Graali asukoha. Nicholas Poussini seostatakse Templirüütlitega ning arvatakse, et Ansoni perekond kuulus ka samasse ringkonda.

http://www.gradale.com/inscription.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Shugborough...nscription

[Muudetud: 6-17-2009 Aerling]
Vasta
#9
Täitsa huvitav leid!

Viki ütleb muuseas, et:
Et in Arcadia ego... on väite kohaselt, mis esimest korda ilmus 1964. aastal, nii Plantardi perekonna kui Siioni prioraadi ametlik moto.
Et in arcadia ego on ladinakeelne fraas, mille kõige tuntum esinemine on Prantsuse kunstniku Nicolas Poussini umbes 1640. aasta maalil "Arkaadia karjused" hauamonumendi pealiskirjana. Sõnasõnaliselt tähendab see: "Ka Arkaadias (olen) ma". On pakutud, et krüpteeritud fraas võib olla anagramm fraasist I Tego Arcana Dei, mis tähendab: "Mine! Ma varjan jumala saladusi".

Kolme punkti (mida Poussini maalil ei olnud) lisamine viitab aga puuduvale sõnale. Viimaseks sõnaks on pakutud sum, mis tähendab "olema".

Aga Poussin ei loonud seda fraasi. Kunstnik Guercino kasutas seda varem ühel oma maalil, mida Poussin imiteeris ühes varasemas töös, mille ta joonistas enne kuulsat Louvre'is hoitavat pilti ja mis kujutas hoopis teist kalmet.
Aga karjustega reljeef on jah sarnane Possini maalile Arkaadia karjused.

http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Nicola...in_052.jpg
Vasta
#10
Leidsin veel Poussinist ja tema " Arkaadia karjustest " järgmist:

Mõned lambakarjused ja klassikaliselt rõivastatud naine on jõudnud idüllilises Arkaadias hauakambri juurde, millel nähakse raidkirja Et in Arcadia Ego, mis tähendab, et isegi Arkaadias eksisteerin mina ( surm ). Üks lambakarjustest põlvitab haua kõrval ja veab sõrmega mööda raidkirja. See tuletab neile meelde, et surm on olemas isegi seal, kus näib olevat paradiis. Mees ja naine paremal arutavad seda mõtet, mees vasakul aga mõtiskleb süvenenult. Maal pidavat kandma sõnumit, et inimese elu on üürike nagu raidkirja lugeva lambakarjuse vari. Maalis on eleegiline poeesia ning see pidi äratama mõtteid inimese nõtrusest.

Raamatu " Püha veri ja Püha Graali " autorid väidavad, nagu oleks nad leidnud Poussini maalil " Arkaadia karjused " jäädvustatud hauakambri ja maastiku. See paik asub Arques'is, Rennes-le-Chateau lähedal!

Nicolas Poussin olevat onlud lausa üks Templirüütlite Meistritest. Vaadates tema autoportreed, kannab ta huvitavat sõrmust.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nicola...in_078.jpg

Seda ehib neljatahulise püramiidi kujuliseks lihvitud briljant.

Nüüd veel sellest Shugborough koodist.

[Pilt: 800px-Shugborough_inscription.jpg]

Eraldi asetsevad D ja M pidavat olema tavapärane tähis Rooma haudadel. Tähendusi leiab siit ja isegi neid tähti annab dešifreerida siin toodud ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cla...reviations )
järgi kuid tõlgitu tähendus jääb siiski segaseks.



[Muudetud: 6-18-2009 Aerling]
Vasta
#11
http://www.nicolaspoussin.org/slideshow-39.html

Slaidishõu Nicolas Possini 92 maalist. Ehk on mõnel maalil veel kujutatud midagi, mis mõne muistse saladusega seotud?
Vasta
#12
Poussinil on ka " Püha Õhtusöömaaja " maal...eks see ole vaataja silmades kas tema paremal käel olija on naine ja Maarja Magdaleena või mitte.

Allpool toodud lingil näete kuidas keegi avastas, et nii Da Vinci kui Poussin kasutasid maalides geomeetriat.

http://arthistory.meetup.com/boards/thread/2043252
Vasta
#13
Beale šifrid koosnevad kolmest krüpteeritud tekstist ( numbrid ), millest üks arvatakse tegelikkuses olema aardekaart, mis näitavat ära kuhu on peidetud 30 millioni US dollari suurune varandus. Teised kaks olevat nimekiri varandusest ning varanduse omanikud ja nende pärijate nimed.

Lugu sai alguse 1885 kui trükiti üksik brožüür nimega " The Beale Papers " milles avalikustati lugu ja krüpteeritud kolm teksti.

Krüpteeritud tekst teatakse algupäraselt olevat olnud sellise mehe käes nagu Thomas Jefferson Beale ( kas aare oli tema peidetud või sai ta ise selle krüpteeritud teksti kusagilt, pole teada ). Ühe versiooni kohaselt olevat Beale koos 29 seiklejaga leidnud selle aarde ja läinud sellele järele kuid pole olemas ühtegi tõestusmaterjali Beale'i olemasolust ega ka märget ühestki väidetavast seikluskaaslasest.

Väidetavalt olevat Beale 1822 aastal asetanud krüpteeritud tekstid rauast karpi ning jätnud usaldusväärsele isikule - ühele Lynchburgi kõrtmikule Robert Morrissele. Ta palus mehel karpi mitte avada enne kui tema või üks tema meestest ei tule tagasi 10 aasta jooksul. Enne minekut lubas Beale veel, et keegi sõber saadab Morrissele krüptogrammi " võtme " kuid see ei saabunund kunagi. Peale seda Beale kadus kui tina tuhka. 1843 aastal avas Morriss karbi ja proovis dešifreerida tekste kuid ei õnnestunud. Mõni aeg hiljem andis ta karbi edasi oma sõbrale. Sõpra saatis suurem edu sest tal õnnestus avastada, et kasutades Iseseisvus Deklaratsiooni aluseks ning ühte krüpteeritud teksti numbrid viitavad Deklaratsioonis olevatele sõnadele.

Tekst siis umbes selline:

Olen peitnud Bedfordi maakonnas, umbes neli miili Budfortist, 6 jalga maa sisse kaevendisse järgmised artiklid, mis kuuluvad inimestele kelle nimed ära toodud kolmandal lehel.

Esimene hoius, mis koosneb 1014 naela kulda ja 3812 hõbedat, hoiustatud novembris 1819. Teine sai tehtud detsembris 1821 ning koosnes 1907 naela kulda ja 1288 naela hõbedat, samuti kalliskive mis saadud St.Louisist hõbeda vastu, et säästa transportimist ning mille väärtuseks on 1300 dollarit. Ülaltoodud on kindlalt pakitud rauast pottidesse, ja suletud rauast kaantega. Varahoidla on vooderdatud kividega ja potid on asetatud kivist põrandale ja kaetud samuti kividega. Esimene paber toob ära varahoidla asukoha, nii, et probleemi ei tohiks selle leidmisega tekkida.

Sellel sõbral aga ei õnnestunud teisi tekste dešifreerida ja nii ta siis avaldas need andmed James B. Wardi kaudu või nime all brošüüris. Ei ole selge kas see " nn. sõber " oli ise James Ward või mitte.

Beale šifrite ümber on käinud äge vaidlus kas tegemist pole mitte väjamõeldise ja naljaga. Loomulikult on varandusejahtijad Bedfordi maakonnas agarasti ametis olnud...

Tundub, et šiffer on lõpuks dešifreeritud ja aarde asukoht leitud...
Uurige ise edasi Beale aardeotsijate koduleht:

http://bealesolved.tripod.com/id2.html

Vasta
#14
Baphomet ja Atbaši šifri teooria.

Nimi Baphomet jõudis inimeste teadvusse 14.saj. alguses, kui Philippe IV vahistas Pariisi templis suurmeister Jacues de Molay ja 140 templirüütlit. Pärast piinamist tunnistasid rüütlid üles ebajumalate teenimise, kellest ühte nimetati Baphometiks.
Nime Baphomet päritolu on mähitud saladuse loori.
Atbaši siffer on traditsiooniline heebrea asendusšiffer, milles heebrea tähestiku esimene täht asendatakse viimasega, teine eelviimasega jne.
Atbaši asendusi võib leida VT-s vähemalt kahes kohast. Esimesed kaks asuvad Jeremia 25:26 ja 51:41, kus on kasutatud nime Seesak kohanime Babülon asemel.
Surnumere kirjarullide uurija Hugh Schonfield esitas hüpteesi, et nimi Baphomet loodi kasutades Atbaši asendusšifrit. Kui see vastab tõele, siis rakendades Atbasi šifri heebrea sõnale Baphomet, saame tulemuseks sõna, mida saab vaadata vastena kreeka sõnale sophia, mis tähendab tarkust.
Sealt alates muutuvad seosed veelgi esoteerilisemaks, kuna mõned inimesed näevad siin viidet gnostilisele jumalannale Sophiale. Mõnikord samastatakse Sophiat ka Maarja-Magdaleenaga.
Baphometi seosed deemoniga on hilise väljamõeldise vili. Need seosed kerkisid esile 19.saj., kui prantsuse kirjanik ja maag Eliphas Lévi populariseeris Baphometi kuju, millel olid kitse pea ja tiivad.

Pilt Baphometist: http://www.greylodge.org/occultreview/gl...phomet.gif
Atbaši šifri kohta:
http://www.templarhistory.com/atbash.html


[Muudetud: 29-7-2009 Müstik]
Vasta
#15
...ja krüpteeritud brozhüür "A Book in Every Home"

http://www.para-web.org/viewthread.php?tid=5130

Selles dokfilmis mainitakse, et ülaltoodud raamatuke võib olla
krüpteeritud.

Mida ma täiesti usun kuna teised tema kirjutised on magnetismist ja suht teaduslikud siis see kirjutis mingi " hülgemöla ".

Siin raamatuke ise: http://www.scribd.com/doc/13972267/A-Book-in-Every-Home

Ja siin on püütud seda dešifreerida:

http://www.leedskalnin.com/ABIEH_Anagram.html

Lisaks sellele on Coral Castle täis vihjeid mis Leedskalnin maha jättis.
Nendest pikemalt Coral Castle dok.filmi teema alla postitatud videos:

"The Secret of The Universe - The Ultimate Solution"

Igatahes, väga põnev!





[Muudetud: 8-1-2009 Aerling]
Vasta
#16
Arheoloog Söör Arthur Evans http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Evans
leidis Knossosest ( Kreetal ) suure koguse savitahvleid tundmatu kirjaga. Arvates, et ta leidis Kuningas Minose palee, koos Minotauruse laboründiga, nimetas ta tundmatu kirjakeele Minose keeleks.

Evans üritas kogu oma ülejäänud elu kirja dešifreerida kuid väga väikese eduga. Ta jõudis järeldusele, et kasutati kolme erinevat kirjaviisi: Hieroglüüfid, lineaar A ja lineaar B. Savitahvlid arvatakse olevat 1800 - 1450 eKr.

Usun, et Kreetas omas suurt tähtsust tollel ajal kaubavahetuses ning antud tahvlid võivadki olla selle teemalised. Kuna toonases ühiskonnas tomineeris Egiptus ( hieroglüüfid ) siis Kreeta kui paindlik kaubavahetaja võttis kasutusele nn. kirjaviisi, mis oleks ka teistele nendega kauplevatele riikidele arusaadav.

http://www.omniglot.com/writing/lineara.htm
Vasta
#17
Jah, ja selle kohta on eesti keeles ilmunud ka väga paeluv raamat. Nimelt Kehnscherperi "Kreeta, Mükeene, Santorin." (Valgus, 1989)
Nüüd, kui tihti käiakse Kreeta saarel suvitamas, tasuks enne selle huvitava ajaloolise teosega tutvuda!
Seal on omaette peatükk hieroglüüfide, lineaarkirja A ja B kohta.
Vasta
#18
Mehhikos, La Mojja lähedalt põllult leiti skulptuur, mis kujutab shamaani kes kannab pardi nokka. Skultuuril leiti tundmatu kiri, mida ei ole senini suudetud dešifreerida.

Piirkond asub tuntud Olmeekide alal kuid kiri tundub olevat veel Olmeekide eelne.

[Pilt: KLG5890r385f4L.jpg.jpg]


Wikist leiab, et sama kiri on leitud ka mõndadel steelidel:
http://en.wikipedia.org/wiki/Isthmian_script



Vasta
#19
See šamaani skulptuur kujutab ehk muistset atlanti?
Muistset teadmameest? Kuna see leiti olmeekide asula alalt ja olmeegid on Kesk-Ameerika vanima kõrgkultuuri loojad. Olmeekide kiri on ka vanim teadaolev indiaanlaste kiri, aga jah paraku ei ole seda suudetud senini dešifreerida.

Nagu sinu poolt antud lingilt näha raiusid nad oma hieroglüüfid kivist sammastele, altaritele ja sarkofaagidele.

Olmeekide omistatakse ka omapärane kalender, mille järgi kohutav maavärin hävitab inimkonna kaks päeva enne 2012 a. esimest jõulupüha, s.o. 23.dets. 2012. Kindlasti see pardinokaga šamaan teadis sellest ja rääkis teistele ka!Smile
Olmeekide kiri:
http://obelix.ee.duth.gr/~apostolo/Epi-Olmec/

Kiviplokk, millel vanim kiri:
http://www.epl.ee/artikkel/354945

Olmeekide voolitud vanim südamekujutis:

http://www.arileht.ee/artikkel/23767?lk_id=1111&sisu=27

Olmeekide küllaltki täpne versioon südamest on 2500 aastat vanem kui anatoomia isaks kutsutud belglase Andreas Vesaliuse kirjutatud raamat Fabricae.

Olmeegid ja jaaguarikujukesed:
http://www.latinamericanstudies.org/olmec-jaguars.htm


[Muudetud: 7-1-2010 Müstik]
Vasta
#20
Veel kord Da Vincist. Tegemist ei ole küll salakirjaga vaid salapiltidega.

Nimelt on üks Da Vinci käsikiri kirjutatud peegelpildis/peegliga see viis grupi teoreetikuid
mõttele otsida salajasi pilte Da Vinci maalidelt ja sealt kooruski välja nii mõndagi.
Kas see on juhus või oligi Da Vinci maale maalides mõelnud asja nii keeruliseks? Ja miks?

Da Vinci maailm, läbi peegli:

news.discovery.com/videos/history-book-says-da-vinci-hid-bibical-references.html

http://dsc.discovery.com/news/slideshows...irror.html

PS! huvitav on see millise kuju saab Püha Graal kui seda peegliga vaadata!!!

Vasta
#21
Leonardo Da Vincist, tema peeglimeetodist ja peeglikambrist on meil siin Da Vinci teemas ka kirjutatud:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...t=Da+Vinci

Aga tema püha graal tundub küll mingi pikkade lontis kõrvadega tulnukas sellel pildil sedapidi vaadates olema!Smile Või siis kannab see olend mingit huvitavat peakatet?
Vasta
#22
Filosoof Platoni salajane kood muugiti lahti.

Juba ammune uudis, aga praegu sattusin peale.

Antiik-Kreeka klassikalise filosoofi Platoni tööd paistavad sisaldavat peidetud muusikalist šifrit, väidab Briti akadeemik.
Uurija väidab, et on murdnud lahti “Platoni koodi” ehk mõnedesse antiikmaailma mõjukamatesse ja tunnustatumatesse tekstidesse väidetavalt peidetud salasõnumid, mille olemasolu on pikka aega vaidluse all olnud, vahendab The Daily Telegraph.

Manchesteri ülikooli ajaloolane ja teadusfilosoof dr Jay Kennedy avastas, et Platon omistas oma kirjutistele korduvaid mustreid rakendades “muusikalise” struktuuri.

Viis aastat väldanud uurimistöö tulemusena leidis Kennedy, et aastal 347 e.m.a. surnud Platon kasutas muistsetelt pütagoorlastelt päritud sümboleid.

Ameerika antiikkultuuri-teemalises ajakirjas Apeiron avaldatud tulemused annavad mõista, et Platon polnud mitte ainult Pythagorase salajane jünger, vaid jagas ka tema usku, et universumi saladused peituvad matemaatikas ja numbrites.

Akadeemilises maailmas kahinaid tekitanud uurimus viitab ka võimalusele, et Platon ennetas Galileo ja Isaac Newtoni teadusrevolutsiooni umbes 2000 aastaga, kui avastas “kõige tähtsama idee, et looduse raamat on kirjutatud matemaatika keeles”.

Kennedy ütleb, et koodi avamiseks andsid võtme Pythagorase järgijate seas populaarse Kreeka heliredeli 12 nooti.

“Muistsel ajal oli salatsemine norm, eriti esoteerilistes ja religioossetes küsimustes, aga Platoni jaoks oli see suisa elu ja surma küsimus,” ütleb teaduse-, tehnoloogia- ja meditsiiniajaloo keskuse uurija Kennedy. “Oma ideede šifreerimine peidetud mustrite abil oli tema jaoks ainus viis ohtu vältida.”

Silm jäi peale, kuna just eile tutvustas ZZZ34 Paralleelmaailmade teemas ETV2 dokfilmi, mida poole pealt ka vaatasin ja mis rääkis samuti loodusesse peidetud mustritest ja koodidest.

Platoni koodist pikemalt siin:
http://forte.delfi.ee/news/teadus/filoso...d=31947725
Vasta
#23

Teoreetiliselt murdumatu on "one time pad", ehk ühekordse võtme kasutamine.

Võtmeks võetakse mingi pikk tekst/numbrijada (Marxi teosed või mõni Divx formaadis film/kodvideo) mida soovi korral läbustatakse veelgi, ning sellisest pikast tekstist korjatakse välja lühemaid alamvõtmeid, mida vaid üks kord kasutatakse lihtsa Xor loogitahte abil krüptimiseks - kuna võtmed ei kordu kunagi, siis ei saa sellist võtit ka murda mistahes meetodil.

Ma pakuks, et Parawebi kõigi kirjade kogumaht on alla 1 GB - seega peaks suvalise divx formaadis filmi/koduvideo abil saama ära krüptida kogu Parawebi - st see 1 GB suurune võti/koduvideo antakse kõigile kokkutulekul käinutele: nii ei saaks keegi kokkutulekul mittekäinuid lugeda/lahti murda siinseid postitusi - kuna foorumid on ikkagi kõigile lugemiseks, siis poleks sellisel krüptimisel mõtet, kuid näide murdumatust krüptost igapäevaelus on toodud.

Vasta
#24
Krüptogrammi on graafilise paigutuse kaudu peidetud sõnu v. lauseid, seega salakiri. Kuulsamad http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_famous_ciphertexts Zodiac killeri 340 karakteriga šiffer ei ole kunagi dekodeeritud.
Vasta
#25
(Vana uudis aga peaks sobima teemasse 30.03.2011)

FBI palub avalikkuse abi krüptitud kirjade dešifreerimisel. Tsitaat on võetud postimees.ee lehelt:

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) palub avalikkuse abi mõrvajuhtumiga seotud kirjade dešifreerimiseks.
St. Louise politsei leidis 1999. aasta 30. juulil 41-aastase Ricky McCormicki tapetuna, kirjutab mtv3.fi.
Laip oli ühel põllul. Mehe jaki taskus oli kaks koodkirja. FBI ei ole siiani suutnud neid kirju lahti muukida ning McCormicki tapmisjuhtumit lahendada.
FBI kodulehel seisab palve avalikkusele, aidata leida võti, mis nende kirjade sisu paljastaks.

Link: http://www.postimees.ee/410850/fbi-palub...kkuse-abi/

Link: http://www.fbi.gov/news/stories/2011/mar...sis_032911

Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat