Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lehest www.geni.com
#26
Uurisin seda genit. Seal on isegi kogu maailma kaart, kust saab vaadata, kus keegi suglastest või kaugelt sugulastest parajasti elab.
Samuti, kui keegi ei mäleta enam, kuhu ta vanavanemad maetud on või millal surnud, saab ka selle sealt järgi uurida. Juhul kui on missioonitundega inimene need andmed ka kirja pannud.
Vanemad sugupuud on kantud sisse lausa kirikuraamatute andmete järgi.
Väheke tüütu on muidugi see, et meilikasti tulevad iga päev teated sugulaste sünnipäevadest pulmapäevadest, laste sündidest. Ka nende sugulaste, keda ei tuntagi.
Aga samas, kui keegi lisab uusi andmeid, tuleb ka selle kohta kohe teade. Samuti on alati võimalus andmed ühildada (mestida) või mestimata jätta, kui andmed valed tunduvad või mõnda isikut oma sugupuusse ei taheta.
Nali on see, et huvi pärast panin ühe uue naabri nime otsingusse ja selgus - kaugelt sugulane.
Ei imesta, kui siin foorumiski paljud omavahel sugulased või miskitmoodi seotud. Sugulusahelatest tulevad välja ka eksabikaasad ja vallaslapsed. Mõni härra või proua võib ikka väga pahane olla, kui tema endine mees või naine on genisse märkinud, et oli temaga kunagi abielus. Seleta siis uuele abikaasale miks ta seda tema eest varjas! Smile
Endale oli üllatuseks, et sugupuus on isikuid, kes elanud vanemaks kui sada aastat. Ka niisugused andmed saab sealt välja võtta. Halb on see, et paljud asjad on seal viimastel aastatel juba tasuliseks muudetud.
Geni portaalil on ka võimalik kirjavahetust pidada. Nii, et igaüks, kes millegagi nõus ei ole, saab sealt kohe sellele, kes tema andmed valesti pannud, kirjutada ja paluda, et sigadus likviteeritakse. Iseasi muidugi, kas need andmetepanijad kirjale vastavad. Aga kuna kõik ju ikkagi sugulased, siis saab ka alati helistada (keegi ikka kellegi telefoni teab)!Smile
Vasta
#27
(16-02-2012, 09:57 )excubitoris Kirjutas: Korralikus ühiskonnas oleks see päris tore projekt...
Ei ole Maa peal sellist ja ei tule ka.

Kodanik, kes teemat sorkinud juba hulka aega tagasi:
"See siga geni otsib üle terve andmebaasi sugulasi ja püüab neid liita.
Et mitte sina ei tee ettepanekut, vaid tema."


Tõlge: Seaduslikkuse maski all toimuv ebaseaduslik jälitustegevus, millele
riigivõim vaatab läbi sõrmede.

Selgitus: Kommertsi tagasihoidlik katsetus järgi teha seda, mida riigivõim
teeb juba ammu ja suurejooneliselt ning samamoodi legaalsuse maski all.
Kusjuures on vägagi tõenäoline, et geni.com taga ongi peidus riigivõim.

P.S.
Teema Salajane jälgimine lahkab taolist problemaatikat
Vasta
#28
(17-02-2012, 00:35 )nokitseja Kirjutas: Selgitus: Kommertsi tagasihoidlik katsetus järgi teha seda, mida riigivõim
teeb juba ammu ja suurejooneliselt ning samamoodi legaalsuse maski all.
Kas ma saan õigesti aru, et firmadel (või üldse millelgi/kellelgi) peaks olema keelatud pakkuda teenust (ka tasuta) sugupuude koostamiseks? Või on ainult probleem selles, et mingid andmed on avalikult nähtavad?

Praegult pakub Gen'i inimestele võimalust ja inimesed teevad ülejäänud ise. Erinevate riikide puhul on ainult probleemiks, et privaatsuspoliitika on inglise keeles.

Vasta
#29
Iseenesest on geni mõte ju üllas- jäädvustada oma sugupuu. Tigedaks ajab mind aga see, et minu toredad sugulased lisavad Sinna infot avalikuks kasutamiseks- Genil on olemas võimalus ka asi privaatseks keerata, aga need tuutud seda ei oska ja nii ongi siis kogu Su sugulused avalikult ilmarahvale vaatamiseks. Minule see asi kohe kuidagi ei meeldi. Kogu see sait peaks olema konstrueeritud nii, et avalikult ei olegi võimalik midagi vaadata- siin on aga paraku vaikeseadetes avalik ligipääs- täielik absurd...
Vasta
#30
Geni on veel selline leht, kus inimesed on lisatud oma sugulaste poolt, aga kas te teate, et Mormoonidel on maailma suurim isikute andmebaas? Nendel on lausa agendid, kes kàivad kirikutes ja surnuaedades inimesi otsimas ja lisavad neid oma kartoteeki. Paljud mormoonid ongi enamuses juba surnud inimesed, keda on lisatud peale oma surma mormoonide sekti. Kahjuks ei tule mulle meelde hetkel kuulsamad inimesed, kellest on saanud mormoonid peale oma surma ja palju aastaid hiljem.
Vasta
#31
(17-02-2012, 13:41 )Molekul2012 Kirjutas: Tigedaks ajab mind aga see, et minu toredad sugulased lisavad Sinna infot avalikuks kasutamiseks- Genil on olemas võimalus ka asi privaatseks keerata, aga need tuutud seda ei oska ja nii ongi siis kogu Su sugulused avalikult ilmarahvale vaatamiseks.

Nõustun. Eriti hästi on siis kõik näha, kui laisk inimene käib genis ja unustab geni portaalist end välja logimata. On portaale mis sulgevad end ise, aga geni ilmselt ei sulgu ise. Ja muidugi tuleb teha linnukesed õigetesse kastidesse, et oleks ainult teatud inimestel õigus teatud isikute kohta kirjutatut vaadata.

Foorumlane, kõik ehk tõepoolest ei tea mormoone. Mormoonide kohta on see teema:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...=mormoonid



Vasta
#32
(17-02-2012, 12:07 )kage Kirjutas:
(17-02-2012, 00:35 )nokitseja Kirjutas: Selgitus: Kommertsi tagasihoidlik katsetus järgi teha seda, mida riigivõim
teeb juba ammu ja suurejooneliselt ning samamoodi legaalsuse maski all.
Kas ma saan õigesti aru, et firmadel (või üldse millelgi/kellelgi) peaks olema keelatud pakkuda teenust (ka tasuta) sugupuude koostamiseks? Või on ainult probleem selles, et mingid andmed on avalikult nähtavad?

Praegult pakub Gen'i inimestele võimalust ja inimesed teevad ülejäänud ise. Erinevate riikide puhul on ainult probleemiks, et privaatsuspoliitika on inglise keeles.
Ikka vanal kombel edasi - lollilt ja lobedalt? Tuld! Endale ju sellist maailma ehitad.

Minu andmeid tohib andmebaasidesse panna ainult kas minu loal või kui seadus kohustab!

Näide 1
Eestis ei tohi ilma vastava loata kellelgi püsivalt kannul käia ja jälgida tema tegevusi, st. jälitada.
Aga tohib kokku leppida sõpradega, kes püsivad ohvri liikumisteel ja jälgivad igaüks vaid üht lõigukest.
Tulemus praktiliselt sama, teisel juhul tegelikult isegi parem.

Näide 2
Ilma prokuröri sanktsioonita ei tohi pealt kuulata kellegi telefonikõnesid ehk koguda andmeid kellele,
kuna ja mis asjus helistatakse.
Samas on riik kohustanud kõiki mobiilioperaatoreid salvestama kõiki kõnede andmeid ning säilitama neid
üpris pika aja jooksul. Ehk siis jälitatavad peavad jälitamise ise kinni maksma. Uus aeg, uued kombed.

Järeldus:
Keelatud on väikesemastaabiline ehk nö. kodukäsitööndus, soositud on laiahaardeline tegevus, millest
riigil (loe: mõningatel ametnikel) kasu on.
Vasta
#33
See, Geni on hea näide kes meist läheb järgmisena Siberisse!
Vasta
#34
(18-02-2012, 01:35 )nokitseja Kirjutas:
(17-02-2012, 12:07 )kage Kirjutas: Kas ma saan õigesti aru, et firmadel (või üldse millelgi/kellelgi) peaks olema keelatud pakkuda teenust (ka tasuta) sugupuude koostamiseks? Või on ainult probleem selles, et mingid andmed on avalikult nähtavad?
Ikka vanal kombel edasi - lollilt ja lobedalt? Tuld! Endale ju sellist maailma ehitad.
Sina tallasid raja ette ja kui sa arvad, et ma selliselt edasi liigun, siis teen ma seda sinu jälgedes. Õnneks tegelikult ma seda ei tee.

Minu küsimus oli selle mõttega esitatud, et kes ja kuidas üldse sinu arvates tohib, praegusel juhul, sugupuude koostamise võimalust pakkuda. Või tuleb see keelata ja igaüks peab seda paberil või oma arvutis personaalselt tegema ning ainult enda lähisugulastele näitama?

Tsitaat:Minu andmeid tohib andmebaasidesse panna ainult kas minu loal või kui seadus kohustab!
Isikuandmete seaduse eesmärk on kaitsta isikuandmete töötlemisel füüsilise isiku põhiõigusi ja -vabadusi, eelkõige õigust eraelu puutumatusele. Seega sinu andmeid võib andmebaasidesse panna ükskõik kes ja ilma sinu peale mõtlematagi.

Samuti ei ole sa (ja vaevalt, et ka keegi teine hädaldaja) vaevunud Gen'i kasutustingimusi ja privaatsuspoliitikat lugema kus muude asjade seas on selgelt öeldud, et veebilehe kasutus on juhitud USA seadusega ja andmed asuvad ka seal. Lisaks pakun, et Gen'i ei ole mitte ühegi isiku andmeid andmebaasi sisestanud vaid seda on teinud inimesed ise. Seega näen mina praegu ainult probleemi Gen'i "käitumise" vastavusse viimises Eesti andmekaitse seadustega ja kui sa ennast sellest puudutatuna tunned, siis teavita vastavaid asutusi nagu Leena tegi.

Tsitaat:Järeldus:
Keelatud on väikesemastaabiline ehk nö. kodukäsitööndus, soositud on laiahaardeline tegevus, millest
riigil (loe: mõningatel ametnikel) kasu on.
See on üks võimalus seda vaadata, aga mina näen siin ka seda, et keelatud on kodukäsitööndus kus inimeste andmed pole piisavalt turvatud ja ei jälgita seadusi. Aga tundub, et sinul on andmekaitsest suva - peaasi, et andmed andmebaasis ei oleks.

1+1 päev...
Vasta
#35
(18-02-2012, 12:55 )kage Kirjutas: Samuti ei ole sa (ja vaevalt, et ka keegi teine hädaldaja) vaevunud Gen'i kasutustingimusi ja privaatsuspoliitikat lugema kus muude asjade seas on selgelt öeldud, et veebilehe kasutus on juhitud USA seadusega ja andmed asuvad ka seal. Lisaks pakun, et Gen'i ei ole mitte ühegi isiku andmeid andmebaasi sisestanud vaid seda on teinud inimesed ise. Seega näen mina praegu ainult probleemi Gen'i "käitumise" vastavusse viimises Eesti andmekaitse seadustega ja kui sa ennast sellest puudutatuna tunned, siis teavita vastavaid asutusi nagu Leena tegi.

Kagel on õigus. Seda on teinud inimesed ise. Paraku küll mitte alati ei ole inimesed teinud seda OMA suguvõsa kohta vaid on ka lambist lahminud. Leena sai oma probleemile lahenduse. Kui keegi soovib seal midagi enda kohta muuta siis soovitan suhelda hr. Henn Sarvega, kes on seal minu arusaamist mööda eesti osa mingi suurem asjapulk. Kui suudad oma isiku tuvastada ja sealsele õigustatud probleemile viidata, siis usun, et lahendus tuleb kiirelt.

Vasta
#36
See geni.com on projekt mis väliselt ilus, kuid mille puhul on vääriti kasutamise võimalus suurem
kui paljud ennast "mugavalt" tunnevad. Nagu eelnevalt juba ütlesin - meie ühiskond ei ole veel
kahjuks sellise asja jaoks valmis. Tundub, et sarnasel seisukohal pole ma üksi.

Siit on pigem küsimus - mida teha? Liituda? Ignoreerida? Võidelda(vastu)? Võimalusi on aga milline
vastus oleks kõige adekvaatsem. Suure Venna maailmas on see geni.com vaid väike aspekt. Mingi
aeg tagasi ringles ka siin foorumis mingi tekst kus oli mainitud CIA aastakümnete tagust ideed mis
postuleeris, et (mälu järgi) "Kui inimesi sundida andma oma andmeid valitsusele siis tuleb tingimata
kas vastulöök. Ehk toimub võitlus mis võtab aega, ning kahandab info koherentsust ning väärtust.
Kui anda aga isikule võimalus mingi pisikese hüve vastu avaldada oma kõige intiimsemad andmed siis
seda ka tehakse". Nii rate.ee, facebook.com kui ka see geni.com on selleks parimad näited. Mulle ei
ole veel laekunud andmeid (aktiivselt pole ka otsinud) näiteks Korobeiniku tausta kohta (ju siis Eesti
"zuckenberg" on liiga väike tegija), kuid näiteks Zuckenbergi enda kohta on liikvel päris omapäralist
infot. Mingil hetkel püüdis ka Korobeinik oma projekti vägagi rahvusvaheliseks teha ja andis välja oma
rate.ee sõsarlehti isegi gruusia keeles. Neid oli ka türgi (viimase mitme aasta jooksul pole enam neid
üle kontrollinud), läti, leedu, vene ja mitmes teises Ida Euroopa slaavi "ruumi" rahvaste keeltes.
Miks aga Korobeiniku projekt tuult tiibadesse ei saanud ja selle asemel facebook.com "ässaks" tehti ma
vastust ei oma - õnneks kahjuks ei oska veel ütelda.

Kui vaadata asja aga konspiratoorsest vaatenurgast siis nagu erilist kahtlust ei oleks - andmeid ikka
kogutakse ja seda kogu maailmas. Mis puudutab küüditamise vaatenurka siis ei arva, et selline asi -
samaaadses mastaabis enam eriti kordub, kuigi - ära iial ütle iial. Seega pürime mõistma MIKS siis
selliseid projekte tehakse ja miks on nad nii popid? Samas peaks meenutama, et ka näiteks Pisipehme
ju katsetas oma Orkutiga mis mõnede seas siiani vägagi populaarne. Ka Eestis on olnud teisi üritajaid -
kes pole unustanud siis olemas on ka ok.ee kus saab pilte panna ja suhelda.

Minu meelest näitab kogu see krempel, et inimestel on vahel lausa haiguse tasemel vajadus suhelda ja
ka eputada. Sellised lehed annavad selleks võimaluse. Nüüd siis tuleb küsimus mida võiks nimetada pea, et
miljoni dollari omaks - millised seda tüüpi lehtedest on tehtud teadlikult andmete kogumiseks ja millised
on vaid omaniku (nii looja kui siis "omaniku") isiklikest ambitsioonidest lähtuvalt kokku pandud?
Vasta
#37
Pikk ja asjakohane kirjutis exult. Küsimusedki on suht koht korrektselt püstitatud.
Minu isiklik arusaam sellest lehest - Leht on päris mõistlik äriprojekt ja toob omanikule ilmselt ka kasumit. Ei ole kade. Sugupuude koostamise keskkond on igati tervitatav ja annab paljudele inimestele teavet nende juurte kohta. Samas on ääretult positiivne kui inimesed tegelevad oma sugupuu uurimisega ja suhtlevad ka kaugemate sugulastega kes on tänu uuringutele leitud. See tervendab meie ühiskonda ja on üsna arvestavaks vastukaaluks multikultile mis minu isikliku arvamuse kohaselt on saadanast. Nagu ka pedepropaganda.

Mul ei ole ka midagi selle vastu kui minu sugupuu on avalikult kättesaadav eeldusel, et minu nõusolek on olemas. Ärme unustame, et riiklikud struktuurid teavad meie sugupuid meist oluliselt pareminiwink (See viimane lause peaks vähemalt osaliselt sisaldama exu miljoniküsimuse vastust. Konto nr: 8236349124 Wana Wõromaa pangaühistus.) Siinkohal tsitaat minu esimesest postist:
Tsitaat:Minu jaoks tundub see leht üle mõistuise olevat ja seda halvas mõttes.
Miks? On ju hea kui saad oma sugupuud vaadata ja mugav kui keegi on sinu eest uurimistöö ära teinud. Tõesti tore.
See aga ei ole enam tore kui need andmed ei lähe kokku tõelisusega ja on kõigile vabalt kättesaadavad.

Seega, iga seal olev persoon peaks saama oma soovi korral lubada/keelata oma olemasolu kuvamise avalikkusele. Ning need kes pagan-teab kust võtavad valeinfot või genereerivad seda teadmata põhjustel ise ning panevad selle sinna kõigile vaatamiseks peavad saama korraliku karistuse.
Ehk õnnestus paremini lahti seletada kui esimeses postis. Seni kui seal on endiselt inimeste kohta valeinfot ja inimesed ise ei tea selle olemasolust, kui saavad teada ja ei saa selle vastu midagi ette võtta siis on see leht endistviisi minu jaoks halvas nimekirjas.
Vasta
#38
Kujutan ette, et tänapäevases olukorras peaks leht olema kuskil nii 3 tasandilise turvasüsteemiga.
Näiteks esmane tasand annaks suvalisele isikule sugupuu milles on näha isiku nimi ja koht sugupuus.
Teine tasand annaks võimaluse näha mõningaid lisaandmeid ja kolmas tasand lubab kontohaldajal
ennast kas lisada või eemaldada nii lehelt (kuid jääks nimi ja koht puus) üldiselt kui ka muuta oma
isiklikke andmeid. Esimesel tasandil saab külastaja saata anonüümselt (tema ei näe saaja meili)
oma küsimusi või ettepanekuid. Teine tasand on registreeritud osalistele ehk isikutele kes on siis
lisatud mingisse sugupuusse. See oleks nagu kondikava ehk nagu mina näeksin asjade toimimist.
Vasta
#39
(18-02-2012, 18:04 )excubitoris Kirjutas: Kujutan ette, et tänapäevases olukorras peaks leht olema kuskil nii 3 tasandilise turvasüsteemiga.
Näiteks esmane tasand annaks suvalisele isikule sugupuu milles on näha isiku nimi ja koht sugupuus.
Teine tasand annaks võimaluse näha mõningaid lisaandmeid ja kolmas tasand lubab kontohaldajal
ennast kas lisada või eemaldada nii lehelt (kuid jääks nimi ja koht puus) üldiselt kui ka muuta oma
isiklikke andmeid. Esimesel tasandil saab külastaja saata anonüümselt (tema ei näe saaja meili)
oma küsimusi või ettepanekuid. Teine tasand on registreeritud osalistele ehk isikutele kes on siis
lisatud mingisse sugupuusse. See oleks nagu kondikava ehk nagu mina näeksin asjade toimimist.

Polemiseerime natuke.
Minu nägemust mööda peaks esmane tasand olema selline kus ei paista ei nime ega suguvõsa. Edasi siis peaksid riburada pidi sealsed puu küljes olevad viljad omatahtsi lubama ennast näidata või siis mitte. See on ilus seni kuni inimesed on elus ja saavad oma tahet näidata. Minnes ajas tagasi tekkib juba probleem järeltulijate arusaamisest oma eelkäijate soovile. Aga ka see on ilmselt lahendatav. Probleemseks jääb endiselt see kui sinna pannakse vabalt nähtavana elus olevaid inimesi. Ka lapsi, kes ei saa enda eest seista. Kui paneb ema või isa, ei ole ka vist probleem. Probleem on aga see, et sinna võib panna ka suvaline isik mis pähe tuleb. Olgu see siis tõene või laest võetud. Probleem on ka see, kui inimene ei tea enda sealsest afišeerimisest.
Selline olukord - kaks meest lähevad tööl kiskuma. Üks on selline pahatahtlik ja kättemaksuhimuline. Uurib genist sugulasi ja leiab mõned kelle peal võiks viha välja valada. Leiab kaks last ja läheb annab neile korraliku kitli. Hiljem selgub, et üks on vihavaenlase pärislaps ja sai kitli asja eest. Teise aga oli keegi pulli mõttes lisanud ja sai kitli ilmaaegu. Samas on see leht ka igasuguste kurikaelte sihtmärkide leidmisel sobiv alguspunkt. See kes seal kirjas on peaks omama õigust olla või mitteolla avalikkusele nähtav.
Ja mis kõige olulisem - kui keegi on seal nähtav siis EI tohiks olla suvaliselt võimalik sinna enam kedagi ega midagi lisada. Ehk siis haakaida kuskile külge ebatõest infot.
Vasta
#40
Genis on peale sugupuude ka igasugu huvitavaid projekte. Näiteks kellumeeste huvilistele paar linki - http://www.geni.com/projects/Freemasons, http://www.geni.com/projects/Freemasons-in-America
Vasta
#41
Ma ei põe seda geni-lehte. Muidugi mõista - kõiksugu kurjamid-murjamid kipuvad seda omakasu huvides
ära kasutama. Suur häbi neile selle eest! Pean loomulikuks ning õigeks, et oma sugupuud, sugulasi kui ka
teadmata-tundmatuid sugulasi võiks ikka teada ja tunda.
Muret teeb mulle hoopis see, et paraku meie ise.. ehitame ümber enda, seda hirmu ja usaldamatuse müüri.
Oma (ala)teadliku hirmuga a la`keegi kuuleb.., keegi loeb.., keegi vaatab PEALT - me ise, oma hirmu-põhise
vabatahtlikkusega, isoleerime ennast eelisest elada lihtsalt vaba inimesena.. elamisväärses ühiskonnas.
Kaob esimene neist, on kohe inetult alandavad hirmud asemel.
Oma vabadusi ning vanu häid väärtusi tuleb ikka paganama raevukalt kaitsta! Viimati veel, kui oleme
minetanud v. minetamas oma usalduse/t riigi ning tont teab veel, mille vastu. Just selliste vastikute
pisihirmudega.. me muutme, enesele märkamatult "süüdlasteks" ning edasi võõra voli orjadeks. Jäämegi
"süüdlasteks", sest teised teavad, kõik teavad: varjame ja kanname eneses neid keelatuid.. ilusaid mälestusi!

Kui nüüd, keegi sugulane, otsustab minu nime oma sugupuu-oksale riputada - ei saa mina teda selles
keelata ega käskida. See ju sama paratamatu.. nigu minu sünd siia ilma.
Privaatsus on mõistagi hea, aga halb siis kui oma hirm naabriks on.
Vasta
#42
(18-02-2012, 12:55 )kage Kirjutas:
(18-02-2012, 01:35 )nokitseja Kirjutas: Minu andmeid tohib andmebaasidesse panna ainult kas minu loal või kui seadus kohustab!
Isikuandmete seaduse eesmärk on kaitsta isikuandmete töötlemisel füüsilise isiku põhiõigusi ja -vabadusi, eelkõige õigust eraelu puutumatusele. Seega sinu andmeid võib andmebaasidesse panna ükskõik kes ja ilma sinu peale mõtlematagi.
Paistab, et kellelgi, isegi nokitsejal, pole viitsimist olnud minu eksitusele tähelepanu juhtida seega teen seda ise. Kuna seaduses on töötlemise mõiste all kirjas teiste tegevuste hulgas ka salvestamine, säilitamine ja kustutamine, siis vabandan valeinfo pärast ja tunnistan, et nokitsejal on siin õigus.
Vasta
#43
(24-02-2012, 15:47 )kage Kirjutas:
(18-02-2012, 12:55 )kage Kirjutas:
(18-02-2012, 01:35 )nokitseja Kirjutas: Minu andmeid tohib andmebaasidesse panna ainult kas minu loal või kui seadus kohustab!
Isikuandmete seaduse eesmärk on kaitsta isikuandmete töötlemisel füüsilise isiku põhiõigusi ja -vabadusi, eelkõige õigust eraelu puutumatusele. Seega sinu andmeid võib andmebaasidesse panna ükskõik kes ja ilma sinu peale mõtlematagi.
Paistab, et kellelgi, isegi nokitsejal, pole viitsimist olnud minu eksitusele tähelepanu juhtida seega teen seda ise. Kuna seaduses on töötlemise mõiste all kirjas teiste tegevuste hulgas ka salvestamine, säilitamine ja kustutamine, siis vabandan valeinfo pärast ja tunnistan, et nokitsejal on siin õigus.

nokitseja siiski viitsis ja jõudis vastuse peaaegu valmiski saada, kuid enne sai aeg otsa.
Aeg kulus muu hulgas ka tuha varumisele ja selle talve saagist jagub seda nii endale kui
teistelegi pähe puistamiseks. Kõigepealt siis enda osa.

Tunnistan, et mitte ainult "lollilt ja lobedalt", vaid ka tõhusalt.
Ehk siis lasin ennast liiga lihtsalt provotseerida ja läksin sama lollit ning lobedalt liimile.
Aga asjal on siiski ka hea külg - selgus nii mõndagi huvitavat & kasulikku, kuigi üldsegi mitte
meeldivat USA kohta. Uurima asudes pakuti esimese infoallikana loomulikult wiki-t, aga wiki poolt
maalitud pilt isikuandmete kaitsest (õigemini selle täielikust puudumisest) USA-s pole päris
korrektne. Teema üsnagi keeruline ja igatahes tasub USA puhul eriti hoolikas ning ettevaatlik olla.

Loomulikult lugesin läbi vähemalt takkajärgi ka Gen-i kasutustingimused ja privaatsuspoliitka.
Ette rutates võin öelda, et neid muudetakse pidevalt, seega ei tea ma näiteks hetkeseisu. Aga
veebruaris teatas Gen'i avalikult, et tema eesmärk on inimeste kohta andmete kogumine ja sugu-
puude koostamise võimalus on selles protsessis ohvreid ligimeelitavaks nektaritilgaks.

Privaatsuspoliitika oli ühte lausesse kokku võttes selline:
"Teie privaatsus on meile väga oluline, sellepärast jagame me teie andmeid teiste, kolmandate,
neljandate jne. jne osapooltega".

Turvapoliitika:
"Juurdepääs andmetele on kaitstud kasutajanime ning parooliga". Selgitus lisas, kui slängi kasutada
- "millest teil halligi kasu ei ole, sest ta ei kaitse teie andmeid kuidagi. Aga neid nõuab seadus."

Nii palju siis Gen-ist, mille üle meil mõju ei ole.
Aga kuritegu pandi toime Eestis, seega rikkus kodanik Eesti seadusi. Isik on tuvastatud ja tuuseldatud.
Lubas ennast parandada.

Kuna asi algas vigastest isikuandmetest ja vahepealsel ajal on igat sugu huvitavaid asju välja tulnud,
siis pikendan postitust, sest Eesti Vabariigis käiakse isikuandmetega viimasel ajal väga vabalt ringi.

Minu käest on palju kordi küsitud koodlukuga ukse juures: "Mis see kood on?".
Kusjuures enamus neist küsijatest tegi seda täiesti süüdimatult, neil ei olnud kurje kavatsusi.
Vaevalt, et nad kodust lahkudes ukse lukustamata jätsid, kuid niipea kui asi ei puuduta neid isiklikult,
kaob igasugune mõistmine. Ühtäkki ei saa nad enam aru ukse ja luku ideest.

"Tere, olen FillePilleRulleMalleKalle ja saan Teile teha parema pakkumise kui Teie praegune mobiilioperaator."
"Sobib"
"Saadan Teile kulleriga lepingu ja uue SIM-kaardi, selleks palun Teie nimi, aadress ja isikukood!"
Täitsa huvitav - pangakaardi PIN-i ja netipanga paroole seekord ei küsitudki.

Aga küsis pangahärra (või siseinfot valdav isik) - "Teie leping lõpeb. Ma saan selle Teie jaoks pikendada
kui annate oma koodikaardilt järgmise koodi".
Pangatöötajata või mitte, kuid teadis asju, mida väljaspool panka ei tohiks keegi peale lepinguosalise teada.

Mitmes erafirmas on ilmsiks tulnud isikuandmetega manipuleerimisi ja see on juba midagi hoopis karmimat
kui vigased andmed sugupuude kohta Gen-i andmepangas.
Mõtlen õudusega selle peale, et riigiametid ja -asutused kasutavad autoriseerimiseks pankasid. Mis juhtub
siis, kui see tegevus laieneb ka vähem hoolikatele firmadele?

"Ärge mulle anonüümsuse jura ajage, üsna varsti leitakse kusagilt järjekordne patakas dokumente või mälupulk
isikuandmetega"
"Jah, tõesti, Teil on õigus, seda on juhtunud. Aga ärge muretsega, peale sisestamist lahutatakse Teie vastused
kohe Teie isikuandmetest"

Kaks tundi hiljem tuli rahvaloendaja häbelikult isikuandmetega dokumendipaki järele. Ei, ma ei puutunud seda.
Aga piisas juba sellest, mida esimesel lehel nägin.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat