• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 11
  • Järgmine 
Teema hinnang:
  • 1Hääli - 1 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Õigekiri ja norimine
#1
(05-03-2011, 22:47 )excubitoris Kirjutas: Huvitundja - esmalt tühik on kirjavahemärgi järel, et asi selgem oleks. Teiseks - arseen on juba ammu
leitud - sellega sa vihjad uudisele mis räägib, et NASA tegi suure mulli jutust, et üks maa pealne bakter ei sure
ära arseenis vaid võttis selle kasutusse eluprotsessi, kuigi see huvitav uudis siis mitte midagi põhjapanevat.

Mis aga puudutab bakterite (hetkel sain aru, et väidetavat) siis see on huvitav uudis, kuigi jahh paljude poolt
juba ammu oodatud seega mitte eriti suur üllatus Smile

Aga ütlemise osas on sul õigus - midagi nad üritavad rahvale ütelda aga mingil põhjusel teevad seda siia maani
vaid poolikute lausete ja puuduvate sõnadega. MIKS nad seda teevad on juba väga huvitav küsimus.

Tore oleks kui sa järgmine kord sellist uudist siia pannes lisaksid ka omapoolse lühikokkuvõtte uudisest eesti
keeles. Siin ka inimesi kes inglise keelt ei valda teeksid teene ka neile. Tänan.

Excubitoris - esmalt pannakse lausesse ka mõni kirjavahemärk, et asi selgem oleks. Ja sõnade kokku ja lahku kirjutamiseks on ka reeglid. Üleüldse on siin foorumis liiga palju norimist.
Laske inimesed avaldavad oma mõtteid ja arvamusi. Igasuguste "soovitustega" hirmutate siit palju rahvast minema.

PS: Ka sul endal on väga palju linke ilma tõlke ja selgitustete.
Vasta
#2
Toetan siinkohal täielikult Maakas juttu.
Tõesti mõned inimesed on siin justkui õpetajad.
Tehke nii ja tehke naa, kirjutage nii ja kirjutage naa.
Millegist on elus puudus või?
Vasta
#3
Ise olete täpselt samasugused norijad, lihtsalt teise nurga alt - et meie reegleid järgime, et kõigil oleks normaalne eesti kirjakeele reegleid järgides kirjutatut lugeda. Võtab see siis tüki küljest ära, kui peate õigekeelt järgima või?! Meie peame selliseid postitusi teab kui suures mahus parandama, aga ikka ei virise. Võtke ennast kokku, inimesed, ja ärge kalduge teemast kõrvale.
Vasta
#4
Jahh peab tuhka pähe raputama ja tunnistama, et tõesti on ka minul siin ja seal linke ilma selgituseta, kuid
need on mõeldud TEEMA TÄIENDAMISEKS mitte aga teema algatusel. Sellisel juhul on mul siiski ka selgitatud
lingi sisu. Hetkel on tore, et Huvitundja üritab meil siin sisse elada ja ka teemadega algust teha, kuid ka siis
ei maksaks unustada, et esmalt maksab siiski eesti kirjakeele reeglid - kui see on 1 kord siis ikka juhtub, kuid
hetkel oli inimesel 2 lauses mõlemas sarnane viga. Mul on kolleeg kes teeb juba aastaid järjepanu analoogset
viga ja pea mingisugunegi õpetus ei aita. Kui meelde tuletad siis mõned korrad läheb õigesti siis hakkab jälle
pihta - vanamoodi ja vigadega. Loodan, et Huvitundja võtab õpetust ning tuleviku postitused on paremad.

Ütled, et - "Laske inimesed avaldavad oma mõtteid ja arvamusi. Igasuguste "soovitustega" hirmutate siit palju
rahvast minema." ja vastaks, et avaldavadki omi mõtteid arvamusi - foorumis juba 121,262 postitust ( hetk
tagasi just vaatasin) mis kõik on kellegi mõtted ja arvamused. Mis aga hirmutamisse puutub siis see kellel on
midagi ütelda teeb seda nii kui nii, need aga kes peale mõningat "särtsatust" kaovad siis pole midagi muud kui
nentida, et see oligi nende lagi. Ning järgides soovitusi teeb oma postitused sisukamaks ja seda naudivad siis
lõpuks kõik nii seina, mina kui teised ja ta isegi.

Ja nüüd otse teemasse pannes siis huvitundja poolt toodud meteoori link mis leiti muideks Maalt ja oli eelnevalt
teadmata aja vedelenud kuskil mäestikus või isegi Arktikas (uudis kahjuks ei ütle seda) ei ole mitte ainulaadne
vaid omab eelkäijat tuntud meteoori mis kannab nimetust ALH84001 ja on Maale kukkunud kaua-kaua tagasi, kuid
mille algne kodu on Mars (nii vähemalt teadlased väidavad) ja ka sellest on leitud elu jälgi. Eeldan, et kui uudises
mainitud ajakiri ilmub siis seal juba artiklis ka täpsemalt kirjutatud millisest meteoriidist see "tulnuka elu" leiti ja mis
on selle meteooriidi "elupuu" ehk kust on tema pärit.
Võttes aluseks meteoriidi ALH84001 ja uudises mainitud meteoriidid (huvitav kas ALH84001 on kas seal sees või
mitte) mis näitab algelist elu Marsil, uus leid väidab veel mingit "tulnuka elu jälge" ning lisada uusimad leiud nende
teleskoopide abil mis väidavad, et Universum kihab meie ümber Maa tüüpi planeetidest peaks olema ka kõige
tugevamal kõlupeal selge, et Universum ei ole tühi ja kõle paik aga pigem nagu Amazonase džungel mis kihab
elust ja pakub meie järeltulijatele veel palju palju avastamise rõõmu.
Sealt edasi peaks ka olema suht ilmselge, et meie foorumi kuumim jutuaine ehk UFOd omavad üha enam suurenevat
tõenäosust ning ei ole "unetute koduperenaiste" fantaasia vili.

PS. Marsi meteoriidi link kah: Evidence of Ancient Martian Life in Meteorite ALH84001?
Vasta
#5
(06-03-2011, 00:14 )PiziIngliito Kirjutas: Ise olete täpselt samasugused norijad, lihtsalt teise nurga alt - et meie reegleid järgime, et kõigil oleks normaalne eesti kirjakeele reegleid järgides kirjutatut lugeda. Võtab see siis tüki küljest ära, kui peate õigekeelt järgima või?! Meie peame selliseid postitusi teab kui suures mahus parandama, aga ikka ei virise. Võtke ennast kokku, inimesed, ja ärge kalduge teemast kõrvale.

Mina pole küll midagi norimise pärast kirjutanud. Kas see on palju tahetud, et see, kes teise silmas pindu näeb, võiks oma silmast palgi otsimisega ka veidi tegelda. Mind ei häiri kirjavead eriti, seni kui veel mõttest aru on võimalik saada. Ja parandamisega on selline lugu, et edasiantav mõte võib paranduste käigus hoopis teise tähenduse saada.
Ok, rohkem sellest ei räägi.

PS: Siiski jääb mulje ringkaitsest......
Vasta
#6
Mind häirivad kirjavead küll. Kas tõesti on raske läbi vaadata mida oled kirjutanud? Proovides õigesti kirjutada on mingis mõttes ka oma keele säilitamise soov.Kriitika keele oskuse osas ei peaks kellelegi liiga tegema.
Vasta
#7
(06-03-2011, 01:28 )rumal Kirjutas: Mind häirivad kirjavead küll. Kas tõesti on raske läbi vaadata mida oled kirjutanud? Proovides õigesti kirjutada on mingis mõttes ka oma keele säilitamise soov.Kriitika keele oskuse osas ei peaks kellelegi liiga tegema.

Vaata, kui sa loed kirjavigu ajalehest või raamatust, siis võrdub see samaga, mis näha vildakat maja või toidujäätmeid presidendiproua kleidil. Ühesõnaga lohaks töö või hoolitsus.
Kui aga siin foorumis juhtub kellelgi näpukas, siis peaks see olema täiesti andestav, kui tegemist on autoriga, kes tõesti kirjutab selleks, et me saaksime midagi teada. Minu jaoks on see täiesti mõistetav, sest need inimesed annavad meile informatsiooni omast vabast tahtest ja täiesti tasuta. Kingitud hobuse suhu ei tohi vaadataLaugh Tegelikult ongi nii, et neil polegi aega oma teksti läbi lugedagi enam.
Siia hulka ei kuulu muidugi kindlasti need, kes teevad oma 3-realises postis vähemalt 8 vigaPh34r2
Aga jah, keel on meie kultuur ja riikluse element, nii et eks ta on ka südametunnistuse asi, kui hästi me teda valdame.... või vajame.
Vasta
#8
"Näpukas" on 1-2-3 viga pikemas postituses. "Näpukas" ei ole aga 2 sarnast viga järgnevates lausetes.
Sellele viitamine ei ole norimine vaid viitamine inimesele endale ehk märkamatuks jäänud veale.
Viitamine, et "pole aega" ei ole adekvaatne - aega on alati - seda tuleb vaid organiseerida paremini.
Vasta
#9
(06-03-2011, 03:23 )excubitoris Kirjutas: "Näpukas" on 1-2-3 viga pikemas postituses. "Näpukas" ei ole aga 2 sarnast viga järgnevates lausetes.
Sellele viitamine ei ole norimine vaid viitamine inimesele endale ehk märkamatuks jäänud veale.
Viitamine, et "pole aega" ei ole adekvaatne - aega on alati - seda tuleb vaid organiseerida paremini.
Hästi, Excubitoris, ma viitan siis sellele, et sinu postitustes on väga palju sõnu, mis peaksid olema kokku kirjutatud. Organiseeri oma aega ja paranda need äraBleh (tegelikult see ei häiri mind ja me pole ju grammatikatunnis)

Vasta
#10
"Kui aga siin foorumis juhtub kellelgi näpukas, siis peaks see olema täiesti andestav, kui tegemist on autoriga, kes tõesti kirjutab selleks, et me saaksime midagi teada. Minu jaoks on see täiesti mõistetav, sest need inimesed annavad meile informatsiooni omast vabast tahtest ja täiesti tasuta."

Kui raha küsida, siis peaks olema kõik lubatud? Informatsioonil ja "informatsioonil" on vahe, suvaliste linkide kopimisel ja teiste kasutajate info kordamisel on ka vahe. Mõne kasutaja pikalt tõlgitud tekst on (või ka oma jutt) hariv ja seal juhtuv "apsakas" pole loomulikult mingi teema.
Samas kriitika mitte talumine ja vaidlemine antud teemal viitab vanusele. Exu teemade kohta oleks ma eelnenud 2 a.lugemisaastate jooksul võinud paljugi "plõksida", samas sisu kaalub väiksed vääratused üle. Mida ei saa öelda enamuse teiste "kirjutajate" kohta.
No ei taha " moraali lugeda", aga mis peale keele- kultuuri meid siis ikka sellisena hoiab?
Vasta
#11
Mind häirib üldiselt väga, kui inimene premanentselt jätab kirjavahemärgi järgi tühiku panemata või kirjutab sedasi, et sõna-tühik-kirjavahemärk-tühik-uus sõna. Sellised kirjastiilid raskendavad oluliselt teksti lugemist ja paljud tekstid jäävadki minu poolt lugemata, sest ei hakka enda silmi ja aju vaevama. Kokku-lahku- ja komavead on ka pisut häirivad, aga need võib kohati andeksanda, sest kõikidel inimestel ei ole see keeletaju nii tugev.
Vasta
#12
Õigekiri on ju üks kokkuleppeline asi, mida keeleteadlased aegajalt (omavahel kokku leppides) siis jälle muudavad.
Paljud kirjandusmaailma suurkujud on ju tuntud oma halva kirjatehnika ja loetamatu käekirja poolest.
DaamValges (milline ebasõna!) on lihtsalt perfektsioniost - tema "hälbe" pärast jääks küll maailm paljustki ilma, kuna keegi ei julgekski tema "karmi pilgu all" oma mõtteid avaldada.
Vasta
#13
Mina olen ka seda meelt, et enne postitamist võiks kasutada nupukest "Eelvaade" ja oma üllitis kenasti läbi lugeda. Siis ei ole veel hilja vigade parandust teha. Ka on variant - koostada oma artikkel või sõnavõtt Wordi dokumendina ja kasutada keele redigeerijat, kes tunneb, et õigekirjaga lood need kõige paremad ei ole. Seejärel lihtne Kopeeri-Liimi ja ongi valmis. Nupu "Muuda" abil saab ka hiljem, kui mõni apsakas kogemata juba on jutu sisse sattunud, selle sealt kõrvaldada.
Räägime siin põliseestlusest ja millest iganes veel - hoiaks siis oma keelt ja säästaks sellega teiste aega. Tõepoolest, teksti, milles ei ole tühikut kirjavahemärgi järel, ON raske lugeda ja ka minul jääb sellepärast nii mõnigi kord mõni postitus lihtsalt lugemata. See ei ole norimine, see on lihtsalt elementaarne austus kaasvestlejate vastu, mida korrektselt kirjutades saame välja näidata. Kiire? On ju meil kõigil kiire, aga kui kiire on möödas, siis on jälle ju aega? Või mis?
Vasta
#14
See kui kirjavahemärke ei kasutata või koguaeg on koma ees tühik, siis see jätab pigem mulje, et nii tehakse meelega, sest sellises vanuses peaks vastavat haridust küll olma. Kas siis 14. aastaseni lastakse koolis koma ette tühikuid panna?
On olnud ka kasutajaid, kes ütlevad, et see on nende stiil ja pole teiste asi Smile

Vasta
#15
(06-03-2011, 12:23 )villu Kirjutas: Õigekiri on ju üks kokkuleppeline asi, mida keeleteadlased aegajalt (omavahel kokku leppides) siis jälle muudavad.
Paljud kirjandusmaailma suurkujud on ju tuntud oma halva kirjatehnika ja loetamatu käekirja poolest.
DaamValges (milline ebasõna!) on lihtsalt perfektsioniost - tema "hälbe" pärast jääks küll maailm paljustki ilma, kuna keegi ei julgekski tema "karmi pilgu all" oma mõtteid avaldada.

Ülim demagoogia. Selle asemel, et konstruktiivselt teemast rääkida, lähme isiklikuks, eksole.

Vasta
#16
Väga paljudes postitustes on tähtis sisu,mitte välimus.Ja kui koma on õigel kohal,siis mis krdi tähtsust sel tühikul on. Mulle pole koolis kunagi sihukseid asju õpetatud...
Vasta
#17
Alar, püüa aru saada, et tühiku puudumine koma järel väsitab silmi ja aju ka. Aju loeb sellises tekstis esinevat sõnakomasõna ühe sõnana, seega tuleb ajul teha topeltpingutus, et lisaks teksti tavapärasele lugemisele seda veel ka dešifreerida. Koolis ikka õpetatakse ju, et erinevate sõnade vahele jäetakse väike vahe, kuidas siis "sihukseid" asju ei õpetata?
Vasta
#18
(06-03-2011, 14:22 )alar Kirjutas: Väga paljudes postitustes on tähtis sisu,mitte välimus.Ja kui koma on õigel kohal,siis mis krdi tähtsust sel tühikul on. Mulle pole koolis kunagi sihukseid asju õpetatud...

Ühinen siinkohal Alariga. Miks ma pidin kogu oma pikemad teemad
üle käima, et tühikud tekitada?
Selle asemel, et ekraanil kiri suuremaks "kerida" on vaja lihtsalt
viriseda.
Olen noor mees ja silma nägemine on 5+, kuid ekraanil oleva kirja
olen juba mugavuse mõttes suuremaks "kerinud", et oleks hõlpsam
lugeda ja pole mingeid probleeme komadega, ega tühikutega.

Kui tõesti keegi veel ei tea, siis CTRL nupp alla ja kerige hiirega
kiri suuremaks!

Vasta
#19
Paljud kirjavead tekivad sellest, et "sõrme ja mõtte kiirus liiguvad erineval tasandil". Ei ole siin midagi varjata, et
endal see "süsteem" töötab ikka vahel täie eest. Kuskil pooled vead parandad lausa kirjutamise käigus ülejäänust
suurem osa läheb siis "automaatse" teksti redaktori õlgadele ehk mul Firefoxis plugin mis siis näitab ära suurema
osa grammatika vigadest. Saab siis ISE parandused sisse viia. Elu on aga näidanud, et isegi see pole kindel ning
vägagi tihti on välja toomata jätnud sellised vead, et "appi hoidku" ning vahest loeb veana sõnad mis korras.
Mis siin salata - vahest olen tõesti läinud kergema vastupanu teed ja vaadates, et "tekstis punast pole" vajutanud
nuppu "Saada", kuid üldjuhul olen ka teksti üle lugenud. Sarnaseid vigu olen märganud pidevalt ja pea kõikidel, kuid
aru saades, et need on sisse tulnud "juhuslikult" jätan pea 99% ulatuses oma suu kinni kui just pole tegu juhusega
mille puhul viga sõnas muudab teksti mõtet. Aga mõned uustulnukad teevad ikka nii vigast postitust mille puhul on
selgelt näha, et tegu kas äärmise lollusega või äärmise ükskõikusega. Kuna mõlemat on võimalik teatud piirideni
ravida siis olen suu lahti teinud ja sellele viidanud lootuses, et inimene võtab õppust. Olen siin tähele pannud, et
mõned inimesed ikka võtavad õppust - ei too siin kedagi esile sest ei pea selliste juhtumite kohta "arvet".

PS. Villu see on minu meelest juba otsene solvamine - kutsuda inimest perfektsionistiks on veel täiesti OK (ikka
juhtub) aga nimetada tema kasutajanime ebasõnaks on pehmelt öeldes solvang. Mõlemad sõnad on korralikult ja
minu arust ka vigadeta välja kirjutatud ning moodustavad lausa iseloomustava liitsõna ja siin EI ole virisemiseks kohta.
Vasta
#20
Villu, nimed algavad suure tähega; väikese tähega villu pole ju mingi nimi Smile1
Vasta
#21
(06-03-2011, 15:33 )Thorondor Kirjutas: Villu, nimed algavad suure tähega; väikese tähega villu pole ju mingi nimi Smile1

Aga kus on kirjas, et kasutajanimi peab nimi olema?
Vasta
#22
Silmakirjalik on antud teema puhul see, et kes kõige rohkem norib kirjavigade kallal, see ei oska ise komasi kasutada. Kasutab ise ebamääraseid sidekriipse komade asemel ja alustab lauseid kokkuleppeliselt keelatud kohtadest. (Ja, aga jms. ei alustata uut lauset, kui vana on võimalik kokku siduda)
Ma ei oska öelda kas tegemist on excubitorise poolt äärmise lollusega või äärmise ükskõikusega aga loodetavasti on see ravitav.
Vasta
#23
Suur algustäht lause alguses, koma ees ei ole tühikut ning koma järel tuleb tühik - kõik muu on puhas formaalsus ja kiiresti kirjutades andestatav. Koma ja suure tähe kallal võib küll möliseda, muude asjade puhul tundub aga küll norimisena.

Seda enam, et mõtte edastamiseks EI PEA igesi snõa sees ovlaed thäed oelma õgeis jjäerkoarrs, nüüd ei pea 153G1 M1773 758H71 845U74M4

54 0584D 53D4 LUG3D4 J4 V4474 8U1 P4LJUD 0584V4D 53D4 LUG3D4
Vasta
#24
Õigekirjaga eksimine paneb näiteks mind kahtlema edastatava info adekvaatsuses, samas näitab korralikult vormistatud tekst inimese hoolivust oma lugejate suhtes ja on ka teatud intelligentsuse mõõdupuu. Hooligem siis sellest, et meist korrektselt aru saadakse ja armastagem ikka oma emakeelt.
Vasta
#25
Mul on hakand tänu sellele foorumile ka mujal suur algustäht ja punkt lause lõpus tekkima. See on umbes nagu smokinguga lauta ronimine. Laugh

Nii, foorumlased, kelle juhtme ma olen endale kuklasse saanud? Smile

Vasta
  
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 11
  • Järgmine 


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat